922/​138

Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)

Kongeslottet i Athen set fra parken. Sign. P. Mønsted 1893. Olie på lærred. 32×42.

Peder Mønsted befandt sig i starten af 1890'erne i Grækenland, hvor han tilbragte et halvt år på det kongelige slot som gæst af den danskfødte Georg 1. af Grækenland (1845–1913). Slottet huser i dag det græske parlament.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?