2348/​319

Axel Hou (f. København 1860, d. sst. 1948)

“Dameportræt”. Portræt af Euphrosine Gøtzsche hustru til Fabrikant Niels Andreas Filtenborg. Sign. A. Hou, 1919, samt betegnet på bagsiden. Olie på lærred. 85,5×68,5.

Udstillet: Charlottenborg 1920 nr. 273.

Behov for let overfladerensning. Retoucheringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 27. november 2023

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag