Russisk kunstner, 20. årh.s begyndelse
Russisk tobaksskrin af træ, dekoreret i farver med russiske folkelivsscenerier og landskaber, indeholdende talrige cigaretter, såvel løse som i æsker, af det russiske mærke Osman, Petrograd. 1914–1917. H. 9. L. 25. D. 16.
Proveniens: Storfyrstinde Anastasia Mikhailovna af Rusland (1860–1922). Herefter hendes efterkommere til idag.
Aldersrelaterede spor og mærker samt lidt slitage på undersiden.
Varia, 2. august 2018
14 bud