2009/​348

Rudolf Podany

Kaminur af fajance, ved urhus moder og datter i omfavnelse, stående på plint med kranse, urskive med ararbertal. Sign. Podany. Udført hos Schauer, Wien. Stemplet Déposé, 530. 20. årh.s begyndelse. H. 51.

Mindre kanthak og glasurafslag. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag