2104/667
Sigrid Kähler (f. 1874, d. 1923, (gift Ring))
Art noveau gulvvase af lertøj, dekoreret med indridsede løvmotiver i relief. Blade dekoreret med rødbrun glasur på grønglaseret base. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 41.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle brudte glasurbobler.
Moderne kunst og design, 26. januar 2021
Vurdering
Hammerslag