Knud Kyhn (f. Frederiksberg 1880, d. Farum 1969)
En stor figur af stentøj modelleret i form af en fiskerkone. Dekoreret med Sung glasur med blå elementer. Sign. monogram, 1943. Kgl. P. H. 54.
Brugspatina, herunder ridser og mærker. Figurens tommelfinger mangler. Fod med repareret afslag.
Moderne kunst og design, 2. november 2021
14 bud