876/​1221

Edvard Weie (f. København 1879, d. Frederiksberg 1943)

Erhvervet af SMK - Statens Museum for Kunst

“Nereider og Tritoner”; Udkast til Poseidon-billedet, 1921. Usign. Olie på lærred. 110×137

Litteratur: Poul Uttenreitter, “Edvard Weies Udstilling i Kunstforeningen”, Berlingske Tidende, 24. oktober 1925. Litteratur: Gudrun Krabbe, ”Weie. Glimt og betragtninger” i “Om Gudrun Krabbe. Gudrun Krabbe om Edvard Weie”. Samlet og udgivet af Henning Krabbe. Eget forlag 1977, s. 28. Litteratur: Ellen Poulsen, “Akvareller og tegninger af Edvard Weie”, Den kongelige Kobberstiksamling, Statens Museum for Kunst 1982, s. 24 pp. Litteratur: Else Klange, ”Hvad med mytologien”, Cras XLIV 1985, s. 30. Litteratur: Lennart Gottlieb, “Mennesket, dramaet og maleriet – om Edvard Weies store kompositioner og hans tanker om kunsten og kulturen”, i Bente Skovgaard & Kirsten Strømstad (red.), “Edvard Weie”, Statens Museum for Kunst og Aarhus Kunstmuseum 1987, s. 44–51, geng. s. 47. Litteratur: Søren Elbak, ”Omkring Weies ’Udkast til Poseidonbilledet’ (1915) på Kunstmuseet i Sorø”, Hrymfaxe, marts 1988, s. 16, geng. s. 17. Litteratur: Ingeborg Bugge & Juhl Andersen, Henrik, “Edvard Weie og symbolismen. Et spor i malerens skrifter og billeder”, Aarhus Universitetsforlag, 2001, s. 114–117, geng. s. 106. Litteratur: Henrik Wivel, “Edvard Weie”, Forlaget Søren Fogtdal 2001, s. 49–54. Litteratur: Ingeborg Bugge, “Skoven, havet – og havet. En naturvandring med Edvard Weie”, i Aase Bak & Ingeborg Bugge (red.), “Edvard Weie. Steder og stemninger”, Nordjyllands Kunstmuseum & Bornholms Kunstmuseum, 2003, s. 17–18, geng. s. 17. Litteratur: Lennart Gottlieb, “Modernisme. Maleriets fornyelse / Modernism. Reinventing Painting 1908–1941”, ARoS Aarhus Kunstmuseum, 2012, s. 88–89 / 95, geng. s. 88. Litteratur: Lennart Gottlieb [red.], Edvard Weie. “Skrifter om kunst og kultur”, Gyldendal, 2015, s. 16, geng. s. 21.

Udstillet: “Edvard Weie”, Kunstforeningen, København 1923, cat. no. 22 (?). Udstillet: “Edvard Weie”, Statens Museum for Kunst og Aarhus Kunstmuseum 1987, kat. nr. 68. Udstillet: “Edvard Weie. Steder og Stemninger”,Nordjyllands Kunstmuseum og Bornholms Kunstmuseum, 2003, kat. nr. 31 Udstillet: “Modernism. Reinventing Painting 1908–1941”, ARoS Aarhus Kunstmuseum, 2012, kat. nr. 91. Udstillet: “Edvard Weie. Poesiens Natur”, Gl. Strand, Copenhagen, 2015, uden kat. nr., geng. s. 39.

Proveniens: Erhvervet af Ellen og Vagn Poulsen på Edvard Weies Hustru, Agnes Weies, dødsboauktion i 1964 (Edvard Weie malerier akvareller tilhørende boet efter Agnes Weie f. Jensen, Arne Bruun Rasmussen Kunstauktioner, auktion nr. 169, 23. september 1964, kat. nr. 46); siden nedarvet i familien.

BEMÆRK: LÆS LENNART GOTTLIEBS KOMMENTARER TIL VÆRKETS HISTORIE OG BETYDNING HER: https://bruun-rasmussen.dk/m/news/archive/171113_edvardweie_2.html

Malerier & skulpturer, 5. december 2017

Vur­dering

1.500.000–2.000.000 DKK

Hammerslag

1.300.000 DKK