Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)
“Kongemønster”. Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen 1915–1927 og efter 1945. Formgivet 1915. Vægt eksklusive dele af stål 3320 g. (89)
Bestående af: 8 fiskeknive, 8 fiskegafler, 6 store middagsknive med kort skaft, L. 25., 2 middagsknive med kort skaft L. 23., 6 store middagsgafler L. 19,8., 2 middagsgafler L. 18,9., 4 suppeskeer, 8 frokostgafler, 7 dessertskeer, 6 kagegafler, 6 smørknive, 6 salatgafler, 6 kaffeskeer 1 sukkertang, 4 serveringsskeer L. 16,5. 1 grøntske L. 23,4., 1 grøntgaffel L. 22,5., 1 forskærersæt L. 33,3 og 28,5. 6 saltskeer.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle dele med mere omfattende slitage, herunder gaflers spidser og enkelte knive med mellemrum mellem skaft og stålblad. Forskærergaffel med løstgået ståldel. Nogle dele med slitage i oxidering.
Moderne kunst og design, 14. januar 2020
16 bud