862/​36

Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)

Købt af Ribe Kunstmuseum.

“Cerestemplet i Pæstum”. Sign. Const. H. Roma 1841. Olie på lærred. 58×61.

Emil Hannovers fortegnelse over Constantin Hansens malerier nr. 226.

Proveniens: Kommandør S. Sverdrup, Kristiania (1901).

De storslåede rester af den gamle græske koloni Poseidonia (Pæstum) gjorde stort indtryk på Constantin Hansen og rejsefællen Jørgen Roed, da de tog dertil i foråret 1838. Besøget der blev en af højdepunkterne på Italiens-rejsen. Begge kunstnere udførte mange skitser på stedet, som de arbejdede videre med efter hjemkomsten.

Studien til “Cerestemplet” (med målene 29×30) befinder sig på Statens Museum for Kunst.

Malerier, 1. marts 2016

Vur­dering

400.000–500.000 DKK

Hammerslag

380.000 DKK