1622/805
Thorvald Bindesbøll (f. København 1846, d. sst. 1908)
Bordlampe af patineret bronce med skønvirkeornamentik i relief, opsat på otte-sidet fod. H. incl. skærmbærer 63 cm.
Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 31. maj 2016
Vurdering
Hammerslag