1440/183
Svensk barok standur i kasse af sortmalet træ, urskive af guldbronzeret metal med støbte ornamenter, plakette og timekrans af tin med romer- og arabertal. Sign. J. Fägersten. 18. årh. H. 237.
Nyere bemaling. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger.
Ældre malerier og møbler, 29. september 2014
Vurdering
Hammerslag