2435/​271

Kinesisk tripod censer af patineret bronze, dekoreret i arkaisk stil. Vægt ca. 525 g. Qing. 19. årh. H. 10.

Proveniens: Hjembragt af nuværende ejers familie, som var ansat i Det store Nordiske Telegrafselskab og udstationeret i Kina i perioden 1917–1933.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 26. august 2024

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.100 DKK

1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK