2435/267
Kinesisk vase af jade, flad balusterform, på hver side af hals hank udskåret med dragehoved. Vægt ca. 1155 g. 20. årh.s begyndelse. H. 18.
Proveniens: Hjembragt af nuværende ejers familie, som var ansat i Det store Nordiske Telegrafselskab og udstationeret i Kina i perioden 1917–1933.
Kanthak ved fodrand.
Vurdering