2435/271
Kinesisk tripod censer af patineret bronze, dekoreret i arkaisk stil. Vægt ca. 525 g. Qing. 19. årh. H. 10.
Proveniens: Hjembragt af nuværende ejers familie, som var ansat i Det store Nordiske Telegrafselskab og udstationeret i Kina i perioden 1917–1933.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Vurdering