Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“JH 513”. Seks armstole af eg og teak. Udført hos snedkermester Johannes Hansen. (6)
Præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 34. Møbeludstilling på Kunstindustrimuseet, den 16. september - 2. oktober 1960.
Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd. 4, s. 122–123. Mobilia nr. 64, november 1960, s. 11.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelt ridser og mærker. Sæde og ryg er nyfinérede.
Moderne kunst og design, 24. maj 2022