Edele Tronier, aktiv 1920'erne-1930'erne. (, dansk maler, virksom i 1920'-1930'erne)
Parti fra ruinerne af Sankt Katarina-kirken i Visby, Gotland. Sign. Edele Tronier. Olie på lærred. 124×95.
Om kunstneren Edele Tronier er der ikke meget information overleveret. Hun udstillede på Charlottenborg i 1920'erne og 1930'erne og er sjældent udbudt på auktion.
Krakeleringer. Minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021
18 bud