1518/780
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
“Berlin”. Daybed af bøg med formbøjede tilspidsede ben, løs hynde med koksgrå uld, keder og knapper af skind. Stemplet Firma Karl Mathsson, Made in-Värnamo-Sweden, 1963. L. 200. B. 100.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker på sider og ben. Senere hynde.
Moderne kunst og design, 28. april 2015
Vurdering
Hammerslag