Berndt Friberg (f. 1889, d. 1981)
To vaser og to skåle af stentøj, dekoreret med gullige, grønlige og brunlige harepelsglasurer. Alle sign. Friberg samt med studiohånd. Udført hos Gustavsberg, Sverige. Unika. H. 5,5–16. (4)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Største skål med produktionsdefekter i bunden. Den største vase med mærker på siden.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
14 bud