1532/1640
Tysk Louis XVI kaminur af forgyldt bonze og marmor, skive af hvid emalje. Sign. Louis George á Berlin. 18. årh.s slutning. H. 43. B. 28. D. 11.
Louis George, Royal clockmaker to Frederick the Great King of Prussia from 1769 to 1796.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og optræksnøgle medfølger. Den ene søjle er knækket. Kassen meget beskidt.
Varia, 6. august 2015
Vurdering
Hammerslag
10 bud