Tibetansk bedemølle af delvist forgyldt og patineret metal med udskåret greb af træ, indvendigt mantra, mongolsk “dombo” tekande af kobber og messing, rigt graveret med inskription samt fyrtøj af læder og metal. 19. årh. Tekande H. 37. (3)
Proveniens: Hjembragt af nuværende ejers familie, som var ansat i Det store Nordiske Telegrafselskab og udstationeret i Kina i perioden 1917–1933.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Fyrtøj med rustpletter.
1017714 |