Foto endnu ikke klar
891/​22

Vilhelm Hammershøi (f. København 1864, d. sst. 1916)

Akademitegning efter gipsafstøbning af Antinoos. Sign. V. H. Kul og blyant på papir. Bladstørrelse 48×40. I en italiensk 1800-tals casetta-ramme.

Udført under Hammershøis tid på kunstakademiet under professor Frederik Vermehren 1879–1884.

Nærværende tegning er sammenlignelig med “Studietegning efter gipsafstøbning efter antik græsk Afrodite, torso fra ca. 500 F. Kr.”, som solgtes på Bruun Rasmussen auktion 698, 2001 nr. 1377. Denne er nu i Ambassadør John L. Loeb Jr.s samling over dansk kunst. Se Patricia G. Berman, “In Another Light, Danish Painting in the Nineteenth Century”, 2007, s. 226, ill. s. 224.

På trods af at han blev regnet som antikkens ideal for mandlig skønhed, ved man meget lidt om den unge græske mand Antinoos. Han blev formentlig født omkring 111 e.Kr. og blev tidligt den romerske kejser Hadrians elsker. Han fulgte Hadrian på mange rejser, men deres forhold endte tragisk og pludseligt, da Antinoos druknede i Nilen i år 130 e. Kr. Hadrian sørgede over sin unge elskers død, og der blev rejst statuer af Antinoos overalt i Hadrians rige. Derudover blev der grundlagt en by ved navn Antinopolis nær det sted, hvor han druknede. I eftertiden er Antinoos blevet et symbol på homoseksualitet.

Proveniens: Købt hos Einar Heusers kunsthandel, København i 1929. Har været i samme danske privatsamling fra 1929 til 2018.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 26. november 2019

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

650.000 DKK