921/​52

Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)

Sommerdag ved et bindingsværkshus med rødt tegltag. Blomstrende hyld ved stakittet og en bunke brænde. Antagelig fra Skagen. Sign. M. Rørbye. Olie på papir monteret på lærred monteret på træ. 25×41.

Proveniens: Bendt Fredbergs samling, den mangeårige ejer af Brøndums Hotel i Skagen. I følge oplysning købt i Bergs Kunsthandel i Skagen.

Martinus Rørbye kom som den første akademiuddannede kunstner til Skagen i 1833. I 1834 udstillede han en “Strandscene på gammel Skagen med optrækkende uvejr”. Herefter gik der 14 år før Rørbye igen vendte tilbage til Skagen. I årene 1847–1848 malede han malerier derfra, bl.a.“En strandingskommissionær ved vestkysten af Jylland” solgt Bruun Rasmussen auktion 465, 1984 nr. 304 til Skagens Museum for 310.000 kr; og “Et stort skib under kalfatring ved Frederikshavn”. Solgt Bruun Rasmussen auktion 912, 2023 nr. 177 til Louvre i Paris for 1.2 mill. kr.

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag