2132/557
Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
Sæt på tre bogkasser af massiv eg, to sokler medfølger. Udført hos Rud. Rasmussen Snedkerier. H./W. 76 cm. D. 27,5 cm. (5)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. To bogkasser med huller i bagbeklædning til ledning. En skillevæg fjernet.
Moderne kunst og design, 10. august 2021
Vurdering
Hammerslag