1948/512
Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
Seksarmet lysekrone af patineret messing. Skærme af opalglas. Udført hos Louis Poulsen. H. 74. Diam. 62.
Alders og brugspatina. Stel med ridser, mærker smuds og anløbninger. To skærme mangler. Nogle løsheder ved skærmmonteringer. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 26. november 2019
Vurdering
Hammerslag