2005/97
F. C. Lund (f. København 1826, d. sst. 1901)
Portræt af landskabsmaleren Heinrich Buntzen (1803–1892). Sign. F. C. Lund 1868. Olie på lærred. 41 × 32.
Lærredet er dubleret. Enkelte mindre retoucheringer og overfladeridser.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. januar 2020
Vurdering
Hammerslag