2010/98
Louis XVI standur i kasse af egetræ. Urskive af messing sign. Niels Höy, Seest. 18. årh.s slutning. H. 203.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte revner i træet. Lodder, pendul samt nøgle medfølger. Manglende optræksnøgle.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. marts 2020
Vurdering
Hammerslag