Foto endnu ikke klar
880/992
Tapio Wirkkala (f. 1915, d. 1985)
“Löv”. Seks bladformede fade samt skål af klart glas. Dekoreret med slebet stregmønster. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala. Nogle dele dateret 55, 56, 57. Udført 1954–60'erne hos Iittala, Finland. H. 3,5–6,3. L. 9–42,5. (7)
Serien præsenteredes på Milano Triennalen i 1954.
Glassamling, 26. september 2018
Vurdering
Hammerslag