Dansk maler, 19. årh.
Grev von der Schulenberg, der benytter sin kæreste, balletdanserinden Lucile Grahn, som paraply. Usigneret. Pen på papir monteret på papir. Bladstørrelse 20,5×19,5.
Baseret på en karikatur af Vilhelm Kyhn dateret 1847.
Papiret et gulnet og har været foldet. Undersøgt i ramme.
Kunst på papir, 3. august 2020