2416/​595

Ragnhild Keyser (f. Kristiania 1889, d. Oslo 1943)

Dobbeltportræt, kunstnerens selvportræt med søsteren Margit Keyser (gift Paus) ca. 1920. Usign. Olie på lærred. 81×54.

Proveniens: Kunstnerens søster, Margit Keyser, gift Paus. Siden nedarvet i dennes familie. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet fra ovenstående i 2012. Kopi med bekræftelse af proveniensen medfølger.

Ragnhild Keyser regnes i dag som en væsentlig del af fortællingen om norsk kunst i det tyvende århundrede. Hun er stærkt tilknytning til kunstmiljøet i Paris, hvor hun i løbet af 1920'erne modtager inspiration og undervisning fra blandt andre André Lhote og Fernand Léger på Académie Moderne fra 1924–25.

Keyser er tidligt optaget af kubismen, men orienterer sig efterhånden mod et mere afklaret, plant geometrisk udtryk. Hendes billeder fra midten af 20erne domineres ofte af en afdæmpet gråskala med enkelte stærke farveindslag, og en leg med klart definerede former. Fragmenter af hverdagslige genstande, figurer, interiører eller arkitektoniske strukturer underkastes en gennemgribende abstraktionsproces og indgår i en konkret fladekomposition. Efter at have deltaget i en meget omtalt såkaldt skandaleudstilling – ”8 skandinaviske kubister” - hvor skandinavisk kubisme præsenteres for publikum på Kunstnerforbundet i 1927, moderer Keyser sit udtryk i retning af det figurative.

På dobbeltportrættet af Ragnhild Keyser og hendes søster, Margit, der udbydes her på auktionen, har kunstneren endnu ikke bevæget sig helt væk fra figurationen. I en afdæmpet palet skildres to kvinder i profil og en face; begge med rødmalede læber, rosafarvede kinder og smukt opsat hår. Ens, men ikke ens - sammen, men på afstand - virker de to søstre isolerede i deres egne tanker. Kompositionen illuderer således en form for spejl med flere lag af forskydninger. Linjerne er rene og klare, og kvindernes halse er aflange for at fremhæve baggrundens afdæmpede og enkle geometri.

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

God original stand med slid og alderstegn ved hjørner.

Moderne kunst og design, 16. april 2024

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag