2414/​924

Ann-Mari Lindbom (f. 1916, d. 1992, gift Forsberg)

“Kråkan”. Håndknyttet tæppe af uld i “rya” teknik. Geometrisk mønster i brune og sandfarvede nuancer. Sign. AML og AB MMF. Formgivet 1946. Udført efter 1946 hos AB Märta Måås-Fjetterström, Sverige. L. 249. B. 200.

Litteratur: Tyra Lundgren: “Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad”, Stockholm 1968, omtalt s. 116.

Almindelig brugsslitage med pletvis slid. Senere slidte frynser, enkelt mangler.

Moderne kunst og design, 2. april 2024

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

11.500 DKK

11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK