1408/137
Albert Wang (f. Horsens 1864, d. Hellerup 1930)
Kystparti fra Raageleje med skibe på havet ved solnedgang. Sign. A. Wang. Olie på lærred. 72×113.
Lærred bør strammes op. Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 17. februar 2014
Vurdering
Hammerslag