2144/731
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Vase af lertøj, dekoreret med hvid og okkerfarvet glasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 39. Diam 18.
Nogle ridser og mærker. Afslag på fodrand samt øverste underkant. Mindre afslag i glasur.
Moderne kunst og design, 2. november 2021
Vurdering
Hammerslag