Hans Scherfig (f. København 1905, d. Fredensborg 1979)
Flamingo og slange. Sign. Hans Scherfig 1965. Olie på masonit. 36×23
Litteratur: Lena Lamberth: “Scherfig Katalog. Samlet fortegnelse over Hans Scherfigs billedkunst 1905–1979”, 2006, nr. 668.
Malerier og skulpturer, 6. juni 2017