2004/​1258

Rubin- og safirsmykkesæt af forgyldt sølv bestående af halskæde, armbånd, to brocher og en ring hver prydet med talrige rubiner og safirer. L. 66, 17, 3,5 og 4 cm. Str. 53. (5)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Flere sten fremstår med afslag.

Smykker, 22. januar 2020

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag