2418/861
Karl Hansen Reistrup (f. Valby 1863, d. København 1929)
“Ørnevasen”. Høj vase af lertøj modelleret med to ørnehoveder. Dekoreret med grøn glasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 32,5.
Brugs- og alderspatina. Begge næbe samt vasens munding med reparationer. Glasur med mindre afskalinger.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
Vurdering
Hammerslag