2023/​846

Peter Hiort-Lorenzen (f. 1943)

Et par børnestole af formstøbt orange plast. Designet 1970. Udført og mærket hos Cado. (2)

Litteratur: Ottillinger, Eva B. “Zappel, Philipp! - Kindermöbel. Eine Designgeschichte”, s. 156.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 2. juni 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag