2023/846
Peter Hiort-Lorenzen (f. 1943)
Et par børnestole af formstøbt orange plast. Designet 1970. Udført og mærket hos Cado. (2)
Litteratur: Ottillinger, Eva B. “Zappel, Philipp! - Kindermöbel. Eine Designgeschichte”, s. 156.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 2. juni 2020
Vurdering
Hammerslag