1809/​107

Ivan Koznic Makarov (f. Arzamas, Nizhny Novgorod Oblast 1822, d. Skt. Petersborg 1897)

Portræt af Storfyrstinde Xenia Alexandrovna (1875–1960), datter af Kejserinde Dagmar og Zar Alexander III af Rusland. Studie. Sign. Makarov 1882 (med kyrilliske bogstaver). Bly og olie på lærred. 51×44.

Betegnet på bagsiden af lærredet med kyrilliske bogstaver: “Portræt af Storfyrstinde Olga”. Hun levede 1882–1960 og var lillesøster til Storfyrstinde Xenia.

Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer hos Gilleleje Auktioner i 1980'erne.

Enkelte og små retoucheringer jævnt fordelt over hele maleriet. Enkelte afskalninger/tyndere olielag langs rammekanterne.

Ældre malerier og møbler, 26. februar 2018

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK