2027/737
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Munkegaard”. Sæt på fem indbygningslamper af hvidlakeret metal med krans af messing. Udført og mærket hos Louis Poulsen. Diam. 25. (5)
Brugsslitage. Ridser og mærker. Alle monteret med træplade på bag/undersiden. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
Vurdering
Hammerslag
14 bud