2434/​138

Et par kinesiske figurer af udskåret og delvist bemalet træ, stående på hver sin sokkel med en offergave i hænderne. Qing. 19. århs. slutning. H. 34. (2)

Proveniens: Hjembragt af nuværende ejers familie, som var ansat i Det store Nordiske Telegrafselskab og udstationeret i Kina i perioden 1917–1933.

Afskalninger og mindre afslag. Enkelte ormeholler. Slitage.

I Aarhus
Vur­dering

2.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

16 bud

904555 2.300 DKK
894200 (Autobud) 2.200 DKK
904555 2.100 DKK
894200 (Autobud) 1.750 DKK
904555 1.700 DKK
894200 (Autobud) 1.650 DKK
904555 1.600 DKK
894200 (Autobud) 1.400 DKK
904555 1.350 DKK
894200 (Autobud) 1.300 DKK
982680 1.250 DKK
894200 (Autobud) 1.200 DKK
982680 1.150 DKK
894200 1.100 DKK
576 1.050 DKK
1049717 1.000 DKK