2434/138
Et par kinesiske figurer af udskåret og delvist bemalet træ, stående på hver sin sokkel med en offergave i hænderne. Qing. 19. århs. slutning. H. 34. (2)
Proveniens: Hjembragt af nuværende ejers familie, som var ansat i Det store Nordiske Telegrafselskab og udstationeret i Kina i perioden 1917–1933.
Afskalninger og mindre afslag. Enkelte ormeholler. Slitage.
Vurdering
16 bud
904555 | ||
894200 (Autobud) | ||
904555 | ||
894200 (Autobud) | ||
904555 | ||
894200 (Autobud) | ||
904555 | ||
894200 (Autobud) | ||
904555 | ||
894200 (Autobud) | ||
982680 | ||
894200 (Autobud) | ||
982680 | ||
894200 | ||
576 | ||
1049717 |