1948/​60

“Sommerfuglestellet”. Middagsservice af porcelæn, Kgl. P., dekoreret i farver og guld med sommerfugle og siv, bestående af 53 dele. 19. årh.s slutning. (53)

Bestående af 2 suppetallerkener, 12 middagstallerkener, 7 frokosttallerkener, 12 kagetallerkener, 2 asietter, asiet, 3 serveringssskåle, 4 ovale fade, 2 større og mindre fade, fad, lågfad, 3 sauceskåle, rundt fad samt 2 større runde fade.

Mellemstørrelse fad med stjernerevne, gennemgående. En saucekande med mindre kanthak på underfad. 3 middagstallerkener med slibning på fane, én med afslag under fane samt en middagstallerken med hårrevne. Enkelte dele med ridser og slitage på dekoration. Rundt fad med afslag på fodrand. Yderligere medfølger 3 underkopper, en kagetallerken, en frokosttallerken og 3 suppetallerkener med mindre defekter.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag