1622/876
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
Lampefod af bruneret messing med afbryderhus af bakelit samt PH-2 fatning af bruneret messing. Stemplet PH-2, Patented. Udført hos Louis Poulsen. 1930–40erne. H. 14–34. (2)
Uoriginal fatning og trykafbryder på lampefod. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 31. maj 2016
Vurdering
Hammerslag