Edvard Kindt-Larsen (f. Frederiksberg 1901, d. Gentofte 1982)
Et par lænestole med stel af cubamahogni, ryg med vertikale sprosser. Løse hynder i sæde samt ryg betrukket med lyst stof med lyseblå tern. Udført 1930'erne hos snedkermester Gustav Bertelsen. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. En stol med reparation på øverste hjørne på ryggen. En lamel i ryggen med reparation. Nogle løse samlinger. Betræk med smuds og pletter.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021