922/​674

Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)

Rund vase af stentøj modelleret med grene, blomster og blade. Dekoreret med celadonglasur. Sign. Salto, 20664. Kgl. P. Udført 1952. Formgivet 1944. H. 29,5. Diam. 25.

Proveniens: Privatsamling, Danmark. Vasen er oprindeligt en gave givet til nuværende ejers forældre i ca. 1950'erne af Axel Salto og Gerda Åkesson.

Litteratur: “Axel Salto - Stentøjsmesteren”, CLAY - Keramikmuseum Danmark, ill. s. 58–59 samt i modelregister s. 174, fig. 169.

Naturens kraft – Georg Jensen og Axel Salto, design, 19. september 2024

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag