2045/964
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“RY-100”. Reolsystem af eg, bestående af reol i to sektioner med hylder og to skabe, væghængt reol, samt ekstra vange og hylde. Udført hos Ry Møbler. Reol: H. 207. B. 211. D. 49. Væghængt reol: H. 90. B. 147. D. 25. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og finérafslag. Nogle ekstra beslag, skruer og dyveler medfølger. Et skab med store tusch skjolder.
Moderne kunst og design, 3. november 2020
Vurdering
Hammerslag
10 bud