2115/258
Kinesisk tryllekop af porcelæn dekoreret i farver og guld, udvendig med drager der jagter den brændende perle, indvendig modelleret med dragehoved. 20. årh. H. 10 cm. Diam. 9 cm.
Proveniens: Dansk privatsamling baseret på to generationers ophold i Kina 1885–1945.
underkop mangler
Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021
Vurdering
Hammerslag
17 bud