2132/12
“Christiansborg” bestik af sølv. 20. årh. Vægt ekskl. dele af stål ca. 4950 g. (199)
Bestående af: 20 middagsknive L. 21,5, 22 middagsgafler, 16 spiseskeer, 18 frokostknive, 18 frokostgafler, 18 dessertskeer, 1 smørkniv, 13 frugtknive, 26 kagegafler, 19 teskeer, 23 mokkaskeer, 2 kagespader, 1 salatske, 1 salatgaffel samt 1 ostehøvl.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Flere dele graveret.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021
Vurdering
Hammerslag