2132/235
To kinesiske ovale fade af porcelæn, dekorerede i underglasur blå med blomster, bambus og design. L. 34 og 38 cm Qing 18. årh. Samt et rundt fad, dekoreret med jagtscene, i bunden symbol for troen samt koncentriske cirkler, Kangxi. Diam. 26 cm. (3)
Ovalt fad med enkelte små nøk på fane.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021
Vurdering
Hammerslag
32 bud