2116/​703

Gunnar Nylund (f. Paris 1904, d. 1997)

Bertil Lundgren (f. Varberg 1934)

Rolf Palm (f. Höganäs 1930, d. sst. 2018)

Sven Wejsfelt (f. Lidköping 1930, d. Värmdö 2009)

John Andersson (f. 1899, d. 1969)

En samling miniaturer af stentøj. Dekoreret med glasurer i forskellige farver, fortrinsvis i blåt og brunt. Fem vaser samt to fad på fod sign. monogram BL, udført hos Rörstrand, Sverige. En vase sign. Palm, Mölle. En vase og en kande sign. monogram SWEN samt med studiohånd, udført hos Gustavsberg, Sverige. Fire vaser samt to skåle sign. JA, Höganäs. En vase sign. monogram GN, G 224, udført hos Rörstrand, Sverige. H. 2–9. (17)

Originalbevis tilhørende Gunnar Nylund-vasen medfølger.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. To Bertil Lundgren-vaser med afslag på munding. En John Andersson-vase med knækket og repareret hals.

Moderne kunst og design, 20. april 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

2.600 DKK

29 bud

2.600 DKK
2.500 DKK
2.400 DKK
2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK
1.950 DKK
1.900 DKK
1.850 DKK
(Autobud) 1.800 DKK
1.800 DKK
(Autobud) 1.750 DKK
1.700 DKK
(Autobud) 1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
(Autobud) 1.500 DKK
1.500 DKK
1.450 DKK
1.400 DKK
1.350 DKK
1.300 DKK
1.250 DKK
1.200 DKK
1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK