Gunnar Nylund (f. Paris 1904, d. 1997)
Bertil Lundgren (f. Varberg 1934)
Rolf Palm (f. Höganäs 1930, d. sst. 2018)
Sven Wejsfelt (f. Lidköping 1930, d. Värmdö 2009)
John Andersson (f. 1899, d. 1969)
En samling miniaturer af stentøj. Dekoreret med glasurer i forskellige farver, fortrinsvis i blåt og brunt. Fem vaser samt to fad på fod sign. monogram BL, udført hos Rörstrand, Sverige. En vase sign. Palm, Mölle. En vase og en kande sign. monogram SWEN samt med studiohånd, udført hos Gustavsberg, Sverige. Fire vaser samt to skåle sign. JA, Höganäs. En vase sign. monogram GN, G 224, udført hos Rörstrand, Sverige. H. 2–9. (17)
Originalbevis tilhørende Gunnar Nylund-vasen medfølger.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. To Bertil Lundgren-vaser med afslag på munding. En John Andersson-vase med knækket og repareret hals.
Moderne kunst og design, 20. april 2021
29 bud