2414/863
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Lysestage af lertøj modelleret i form af hest. Dekoreret med transparent mørkebrun glasur. Sign. monogram -74, Danmark, C.1. H. 28,5. B. 23. Lystyllens indv. diam. 3.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
Vurdering
Hammerslag
12 bud